GRUP Tarihçe
GEÇMİŞİMİZ

TARİHÇE

Sirena Marine’nin Tekneleri ve Kilometre Taşları

Üretimde kaliteli ve doğru yaklaşımı benimseyen,
uzmanlığının farklı sektörlerde de meyve verebileceğini keşfeden Sirena Marine;
raylı sistemler, otomotiv, savunma sanayi ve iş makineleri sektörlerinde de
kompozit ve paslanmaz parça üreterek üretim faaliyetlerini geliştirmiştir.

2006

2006 yılında kurulan Sirena Marine, piyasadaki 15 yılında hem yatçılık hem de otomotiv sektörünün önde gelen üreticilerinden biri haline geldi.

2008

Yatçılık dünyasına kendi geliştirdikleri lüks yelkenli yatlarla giren marka, dünyaca ünlü İtalyan motoryat üreticisi Azimut-Benetti Grubu ile işbirliği yaparak daha sonra 2008’de bunu bir ortaklığa dönüştürdü.

Bu, Sirena Marine’in Türkiye’nin ilk seri yat üretici haline gelmesini sağladı; Azuree ve Euphoria markaları altında 250’yi aşkın motoryat ve 100’ün üzerinde yelkenli üretimleriyle ve üç başarılı Azimut Yat modeli tasarım ve üretimleriyle Türkiye’de, Avrupa’da ve dünyada birinci sınıf yat üreticileri arasında yerlerini aldılar.

Grubun Azimut-Benetti ile devam eden işbirliği, Magellano 43’ün Sirena Marine’nin Türkiye’deki 155.000 metrekarelik tesisinde inşa edilmesini de kapsıyordu.

Sirena Marine’nin vizyonu, uluslararası üne sahip yat markaları üretmek ve geliştirmek için alanının en yetenekli isimleriyle çalışmaktı. Bunun için Germán Frers, Rob Humphreys, Tommaso Spadolini, Cor D Rover ve Giovanni Ceccarelli gibi dünya lideri tasarımcılarla işbirliği yaptılar.

Alanının en iyilerinin becerilerini Sirena Marine’nin kendi üretim uzmanlığı ve mühendislik bilgisi ile birleştirmek; Sirena’nın ödüllü Azuree yelken markasının, olağanüstü Euphoria lüks yelken serisinin ve şirketin yepyeni Sirena Yat bölümünün kurulmasına yol açtı.

Üretimde kaliteli ve doğru yaklaşımı benimseyen, uzmanlığının farklı sektörlerde de meyve verebileceğini keşfeden Sirena Marine; raylı sistemler, otomotiv, savunma sanayi ve iş makineleri sektörlerinde de kompozit ve paslanmaz parça üreterek üretim faaliyetlerini geliştirmiştir.

Firmanın kimliğini oluşturan ileri teknoloji alanındaki iddiası ve yarattığı uluslararası markalar günümüzde Avrupa’dan Amerika’ya, Avustralya’dan Japonya’ya dünyanın her yerinden müşterinin ilgisini çekmektedir.

2015

Sirena Marine’in kendi lüks motoryat girişimini kurmak istemesiyle, Azimut / Sirena Ortak girişimi 2015 yılında sona erdi.

2016’da Sirena Yachts markasını tanıtan Sirena Marine, son derece rekabetçi lüks motoryat sektörüne başarıyla damgasını vurdu.

2016

2017

Sirena Yachts markasının ilk modeli Sirena 64, Dusseldorf’taki uluslararası Boat Show “boot Düsseldorf” ile dünyaya tanıtıldı. Aynı sene marka Sirena 58 modeli ile de ABD’de tanıtıldı.

Sirena 58, “World Yachts Trophies” töreninde “Revelation of the Year” ödülünü kazandı.

2018

2019

Sirena 88 modelinin lansmanı yapıldı. Sirena Yachts markası Japonya ve Orta Doğu pazarına açıldı.

Sirena Yachts markası uluslararası güven kazanarak 60. teknesini sattı. Sirena 58 Coupe’nin ABD ve dünya lansmanının yapıldığı bu yıl aynı zamanda Sirena Yachts Rusya ve Avustralya pazarına da açıldı. Sirena Marine markası ise Türkiye’de ilk 1000 ihracatçı içinde 628. sırada, Ar-Ge harcamalarında ise Türkiye’de 64. sırada yer aldı.

2020

2021

Sirena 68 Dünya Lansmanı – Cannes Yachting Festival

2022

Cannes Yachting Festival – Dünya Lansmanı ve Sirena 78 World Yachts Trophies Töreninde ‘En Verimli Tekne’ ödülünü kazandı.