Kompozit Tesisleri

Firmanın özel tasarlanan imalat sahaları ile operasyon sahaları birbirinden fiziksel olarak ayrılmıştır.

Kompozit üretim tesisleri; iklim kontrollü pre-preg (reçine emdirilmiş elyaf) laminasyon sahası, iklim kontrollü laminasyon seri üretim sahası, bağımsız hava emiş sistemli tesviye sahası, bağımsız hava emişli boya-jelkot kabini ve bağımsız hava emiş sistemli polisaj bölümlerinden oluşmaktadır.

Kompozitlerin üretiminde ısı/zaman kontrollü proses ile moleküler oryantasyon tamamlanmakta ve 93 metreküp hacme sahip, 190 °C ısıya ulaşan fırınlarda kaliteli ürün ortaya konmaktadır. İşlem esnasında açığa çıkan gazların filtrelenmesi ise 72 metrekarelik alana kurulu jet kot kabini ile sağlanır.

Üretim aşamasından geçen ürün, İleri Kompozit bölümünün incelemesinin ardından nihai müşteriye ulaştırılacak duruma getirilir. Bütün bu işlemler tasarımdan nihai ürüne kadar geçen sürecin kontrolünü kolaylaştırmaktadır.

Kalıp, Laminasyon ve Boya Atölyesi

Detay kalıp tasarımı konusunda oldukça tecrübeli bir ekibe sahip olan Sirena Marine, 900 metrekarelik alana kurulu Polisaj Atölyesi’nde alüminyum, epoxy tooling block, karbon veya cam elyaflardan kalıp tasarlamakta ve üretmektedir.

Yaklaşık 1300 metrekare alana konumlandırılan Laminasyon Atölyesi’nde elyaf ve reçine bir araya getirilerek kompozit materyal oluşturulur. Ürün kalıplarının da yer aldığı ikinci atölyede kimyasal üretim hazırlığı ve fiberglas kesim aynı alanda gerçekleştirilmektedir.

Laminasyon sürecinin hemen ardından ürün boya atölyesine alınmakta olup, bu işlemde ürün kalitesiyle beraber müşterinin talepleri ön planda tutulmaktadır.